

W obecnych przedstawicielstwach UNESCO koreańskie Jikji pochodzi z lipca 1377 roku. Byłaby to “najstarsza książka na świecie” drukowana z brązowymi literami. Jednak na Dalekim Wschodzie drukowanie książek z ruchomymi literami było stosowane sporadycznie, pozostawało w ramach ówczesnych możliwości technicznych jako pracochłonny proces ręcznego drukowania, a w końcu całkowicie zniknęło wraz z wprowadzeniem zachodniego druku w XIX wieku.
Tusze brother – cena produktu
Wynalazek nowoczesnej prasy drukarskiej sięga czasów złotnika Johannesa Gutenberga z Moguncji, który w połowie XV wieku wprowadził kompletny system drukowania z ruchomymi metalowymi literami za pomocą ruchomych liter od 1450 roku. Jego prasa drukarska umożliwiła druk typograficzny i przekształciła drukowaną książkę w masowo produkowany artykuł, który położył podwaliny współczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy i wniósł decydujący wkład w rozwój nauki.
Kluczem do jego sukcesu była techniczna dojrzałość systemu po długich okresach znacznych niepowodzeń i wysokich inwestycjach na kredyt oraz jako udziały, co kosztowało Gutenberga niezbędny udział w jego wysiłkach w komercyjnym sukcesie. Jego wynalazki dawały wczesnym wydawcom drukarek pewne możliwości zysku, chociaż wiele drukarni miało znaczne trudności ekonomiczne (duże nakłady inwestycyjne na produkcję metaletek, prasę drukarską i zakup zapasów papieru). Wydruk książek sprawił, że stały się one przystępne cenowo dla szerszej publiczności.
Tusze brother w serwisach komputerowych
W historii mediów i technologii, Gutenberg jest dziś uznawany nie tyle za wynalazcę technicznego, co biznesmena zainspirowanego technicznie, który wypracował potencjał popytu przy znacznych środkach finansowych. Wszakże jego 42-liniowa Biblia (B42) oraz Luter Biblia, która według niego była przełomem w tych technikach, mogłaby być reprodukowana drukiem nawet bez wynalezienia przez niego ruchomych liter, bowiem tekst nie zmienił się tak szybko, że solidne,”wytłoczone” (sfokowane) płytki trzymane tak samo lub lepiej niż wiązki pojedynczych, faktycznie luźnych liter w środkowym wydaniu.
Obliczenia na podstawie wysokich oczekiwań co do przerabialności/produktywności jego technik (początkowo mało było korzyści dla rękopisu klasztornego) przez długi czas nie spełniły się, co spowodowało kilkakrotne ześlizgiwanie się finansowania. Przełomem do wielkich, tanich wydań było wprowadzenie stałych płyt drukarskich (procedur”materiał-pater” poprzez odlewanie z składu) w związku z szybkością, z jaką teksty mogły być produkowane poprzez ustawianie prefabrykowanych liter.